Przejdź do głównej zawartości

EtnoPolska 2022 podsumowanie

 



Koło Gospodyń Wiejskich w Grębowie „Róża” w okresie od marca do października 2022 roku, realizowało zadanie pn. Las to ojciec nasz, krzewimy kulturę Ludową Lasowiaków. Projekt finansowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury, Etno Polska 2022.
Zamysłem projektu było przeprowadzenie szeregu warsztatów dla dzieci i młodzieży związanych z dawnym kalendarzem ludowych świąt dorocznych. Młodzież i dzieci uczyły się przy tym szacunku do dorobku kulturowego starszych pokoleń, dbałości o tradycyjne wartości i odchodzących w zapomnienie umiejętności ręcznego wytwarzania rekwizytów obrzędowych typu: świat, pająk, palma, pisanka, wianek itd. odbyły się także warsztaty kulinarne, nawiązujące do dawnych smaków lasowiackich.
Zadanie miało na celu- przekazywanie wiedzy o tradycjach regionalnych i naukę wytwarzania rekwizytów dotyczących ludowych świąt, ochronę przed zapomnieniem odchodzących w niepamięć umiejętności i ich uatrakcyjnienie -promocję i polaryzowanie zarówno działalności KGW jak i autentycznych wartości kultury ludowej w jej unikatowej formie . dzieci miały możliwość uczestnictwa w czymś atrakcyjnym ale zarazem aktywnie uczyły się nowych umiejętności.
Zadanie było skierowane do dzieci z sołectw gminy Grębów, cieszyło się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem tak dzieci jak i lokalnych mieszkańców.

Ostatnie warsztaty w Żupawie, relacja w tv Wisła:

https://itvwisla.tv/kultywuja-lasowiackie-zwyczaje-w-zupawie-tworzyli-tradycyjne-ozdoby/



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Wspólny kątek- rozwoju początek"- efekty realizacji zadnia w ramach PIL

Koło Gospodyń Wiejskich „Róża” z Grębowa zakończyło realizację zadania : Wspólny kątek- rozwoju początek . Grupa działa od grudnia 2018, i mimo małego stażu ma na swoim koncie liczne osiągnięcia. Dziewczyny zaangażowały się w pracę na rzecz lokalnej społeczności; prowadzą zajęcia i warsztaty dla dzieci i młodzieży, pozyskały fundusze na zakup mebli kuchennych i sprzętu AGD, organizują wyjazdy wakacyjne dla najmłodszych, krzewią pasję do kultury ludowej (pozyskały fundusze z programu MKSiDN), biorą udział w lokalnych świętach i festynach. Choć odbiegają trochę od stereotypowego wyobrażenia o KGW, są pełne pasji i motywacji. Prężnie prowadzą swojego bloga i facebooka, każda z nich ma szerokie zainteresowania i to chcą przekazywać dalej. Kolejnym etapem na drodze do ich rozwoju było posiadanie świetlicy do realizacji zadań statutowych tj. prowadzenie warsztatów, spotkań ale też udostępnianie jej na potrzeby lokalnej społeczności. Dzięki uprzejmości Wójta Grębowa, który użyczył im lokal

Gminne Święto Dożynkowe

 20 sierpnia 2023- Gminne Święto Dożynkowe w Grębowie  

KGW Róża na Dniu Grębowa